Kardinál Duka požehnal soše sv. Jana Nepomuckého v Komiži

Pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka požehnal v úterý 18. července, během krátké návštěvy Komiže na ostrově Vis, sochu sv. Jana Nepomuckého, darovanou městu Komiža Svatojánským spolkem z města Prahy v rámci česko-chorvatského přátelství.

Sochu tohoto světce, patrona města Prahy a všech lidí plavících se po mořích i řekách, požehnal u tamní pevnosti Komuna. Odhalení a žehnání světcovy sochy předcházelo velkolepé procesí od kostela Panny Marie Pirátské, ve které kardinál Duka sloužil mši, po nábřeží ke Komuně, kde byla socha sv. Jana Nepomuckého, dílo akademického sochaře Petra Váni z Prahy, dočasně umístěna.

V čele procesí byl nesen kříž se svícemi, následovaly farní prapor sv. Mikuláše, prapor z města Prahy a Chorvatská městská hudba z Visu, která vyhrávala během slavnostního pochodu. Do procesí se zapojily i spolky, dále četní hosté z Česka a přítomní Komižané, kteří důstojně oslavili událost žehnání sochy patrona Prahy. Pražského arcibiskupa a kardinála doprovázel místní biskup Slobodan Štambuk, komižský farář Ivica Huljev a několik dalších kněží.

Pamětní obřad se konal před komižskou Komunou, kde přítomné přivítala první žena města Komiže, Tonka Ivčević. „Vedle svatého Mikuláše, patrona města Komiže, a sv. Františka z Pauly získává Komiža ještě třetího ochránce cestujících a námořníků. Je to dokladem historicky přátelských vztahů Chorvatska a Česka a tento hezký příběh je pokračováním onoho pražského, kdy byla tato překrásná socha, dílo akademického sochaře Petra Váni, vystavena na ústředním pódiu u Karlova mostu,“ zdůraznila starostka.

Poděkovala Zdeňku Bergmanovi z pražského spolu i všem, kteří umožnili účast tradičních komižských  – falkuší – na Svatojánských slavnostech a poskytli jim příležitost vyplout po Vltavě společně s benátskými gondolami a historickými pražskými loděmi.

„Shromáždili jsme se tu dnes, abychom stavěli most mezi středomořským Chorvatskem a středoevropským Českem, mezi českou metropolí Prahou a naším malým ostrovem Vis uprostřed Jadranu. Věřím, že to, že se v Komiži nachází kousek Prahy, učiní naši obec pro naše milé české hosty ještě přitažlivějším,“ vzkázala komižská starostka.

Poté se k přítomným obrátil předseda pražského spolu Zdeněk Bergman. Vysvětlil, že také Česko před sv. Janem Nepomuckým za patrona mělo a uctívalo sv. biskupa Mikuláše, pak ale v tomto přátelství s lidmi od moří a řek pokračoval sv. Jan. Dodal, že se myšlenka uctívání sv. Jana Nepomuckého v Komiži vynořila před několika lety při jeho návštěvě Palagruže.

Velvyslanec České republiky v Chorvatsku dr. Vladimír Zavázal poukázal v krátkém hovoru na česko-chorvatské vztahy, které se podle něho na všech úrovních velmi dobře rozvíjejí. Připomněl, že na jaře tohoto roku přijel na návštěvu Chorvatska český prezident Miloš Zeman a čeká se, že na jaře roku příštího navštíví Česko chorvatská prezidentka Kolinda Grabar-Kitarović.

Podle velvyslancových slov také český ministr kultury podepsal s chorvatskou ministryní kultury Program kulturní spolupráce mezi Chorvatskou a Českou republikou na léta 2017-2020. Vyzdvihl, že během roku 2016 navštívilo Chorvatsko 800 tisíc českých turistů a Česko se tak drží mezi první pětkou zemí, odkud do Chorvatska přijíždí nejvíc turistů. „Z plodné půdy příjemných letních dovolených v atmosféře lidsky, jazykově a duchovně blízkých hostitelů ve stylu ‚vaše moře – naše moře‘ vyrůstá hlubší spolupráce v řadě oblastí,“ prohlásil český velvyslanec.

Velvyslanec dr. Zavázal poté odhalil sochu sv. Jana Nepomuckého, pro kterou její autor nejprve vytvořil hliněný, který následně odlil do sádry. Socha je v souladu s českou tradicí z pískovce, s nápisovou deskou z růžového Sliveneckého mramoru v soklu.

Sochař Váňa krátkou řečí vyjádřil naději, že sochu nebudou navštěvovat pouze turisté, ale i lidé, kteří – jak to vyjádřil – budou „tohoto světce ideově následovat.“ Po dohodě s konzervátory bude socha v dohledné dobře umístěna v blízkosti Panny Marie Pirátské. Soše na závěr požehnal kardinál Duka a program byl zakončen podpisem listiny o darování sochy městu Komiža.

Vedle pražského arcibiskupa podepsal listinu také hvarský biskup Štambuk. Své podpisy pak připojili komižský farář Huljev spolu s představiteli města Prahy a komižská starostka. Nakonec zazněly hymny obou zemí, nejdřív česká, poté naše. Slavnost odhalení a žehnání sochy byla uspořádána během konání závodů tradičních chorvatských plachetnic falkuší „Komiža – Palagruža“. Slavnost byla nedlouho před půlnocí zakončena velkým ohňostrojem.